futbol sadece futbol mudur?
Hayir, futbol, sadece futbol değildir. Adrenalin, hiz, tutku, para, guc, reklam, medya hatta SIYASET...
"Futbol asla ve sadece futbol değildir"

Simon Kuper bu başlıkta bir kitap çıkarmıştı. Tabi orada mafya ve kara para ilişkilerine de vurgu yapmıştı.

Herşey bir yana futbol artık bir yaşam biçimi oldu.
Futbol taraftarlıktır. Taraftarlık kış soğuğunda sabahın 5'inde deplasman otobüsünde hayal kurmaktır. Ön tarafın uyuyup arka tarafın beste söylediği o güzel anlardır. Kardeşlik dostluktur. Gol gelince sevinen gol yiyince üzülen insanlardır. Hayatın kendisidir futbol. Tuttuğu takım uğruna gençliğini veren insanlardır
Futbol aşktır, tutkudur, heyecandır. Son yıllarda bahis ve şike gölgesi futbolseverleri soğutmadı değil ama her şeye rağmen bu hayat futbolsuz geçmiyor. Karşılaşmalara Korona Virüs nedeniyle ara verilmesi insanların futbola olan arzusunu daha bir arttırdı.
Bunun derin bir felsefesi var mıdır bilmiyorum ama bence futbol statejilerin ve azmin en bariz şekilde gösterildiği spor dalıdır.
Futbol, kültürdür, anlayıştır. Ülkelerin kültürlerini futbol sayesinde öğrenebilirsiniz. Avrupa'da en küçük kasaba takımları dahil başarılı olsun, başarısız olsun kapalı gişe oynarken, bizde takım yenilmeye dursun.

Avrupa'da futbolcu rahattır, takımı yense de yenilse de o gün huzurla evine gidebilir, Peki biz de öyle mi? Hiç sanmıyorum Birçok futbolcu taraftar baskısından dolayı oynayamıyor, 1 - 2 tepkiden sonra şut atamaya korkuyor.

Yenilsen de yensen de taraftarın senle tezahüratı sadece ağızlarda kalıyor, takım 2 hafta üst üste yenilince taraftar takıma küsüyor. Taraftar takımına galibiyetlerde sahip çıkıyor, takım kaybedince sırt çeviriyor. Arada çok fark var çok.
Futbol sadece futbol değildir. Yaşam felsefesidir. Virüs dolayısıyla maçlar iptal edildi hayat durdu resmen..
Tabi ki de değildir. Öyle olduğunu sanmak safdillik olur.
Futbol sadece futbol değildir.